Chirurdzy - Chirurdzy o zabiegach małoinwazyjnych

MEDserwis.pl > Chirurdzy >Chirurdzy o zabiegach małoinwazyjnych

Chirurdzy o zabiegach małoinwazyjnych

Osiągnięcia techniki wprowadzone do medycyny stwarzają nowe możliwości rozpoznawania i leczenia w wielu specjalnościach, także zabiegowych. Wprowadzenie toru wizyjnego umożliwia przeniesienie obrazu z wnętrza człowieka na ekran monitora. Pozwala to chirurgom na ocenę zmian i ich wycięcie, podobnie jak klasycznym sposobem, po szerokim rozcięciu powłok.
Konstrukcja nowych instrumentów do cięcia tkanek, tamowania krwawienia, zamykania naczyń, zespalania narządów stwarzają nowe możliwości w wielu specjalnościach zabiegowych. Osiągnięcia te spowodowały powstanie i rozwój nowych technik operacyjnych zwanych chirurgią małoinwazyjną, chirurgią małego dostępu lub videochirurgią. Postępowanie to ma na celu zmniejszyć uraz operacyjny i chirurdzy z metod tych korzystają w wielu dziedzinach. W kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej stosowane jest do udrażniania zwężonych naczyń za pomocą specjalnych balonów lub protez samorozprężalnych. W endoskopii można tamować krwawienia, wycinać polipy. W chirurgii klatki piersiowej można wykonać przecięcie nerwów współczulnych i przywspółczulnych, usunąć przetrwałą grasicę, guzy przerzutowe i pierwotne płuc. W chirurgii jamy brzusznej tą techniką zwaną w tym przypadku laparoskopią wycina się pęcherzyk żołciowy, nadnercza, śledzionę, żołądek, jelita, wyrostek robaczkowy, macicę, przydatki, wykonuje się operacje przepuklin, przeciwrefluksowe i wiele innych. W urologii techniki małoinwazyjne stosuje się w operacjach gruczołu krokowego, pęcherza, nerki.
Są to tylko niektóre możliwości chirurgii małoinwazyjnej.
Dlaczego chirurdzy chętnie korzystają z zabiegów małoinwazyjnych?
Wynik operacji jest porównywalny z tradycyjną operacją ale: operacje wykonuje się z małych cięć służących do wprowadzania instrumentów. Sprawia to, że po operacji chory odczuwa mniej bólu, jest mniejsze ryzyko zakażenia i powstania przepukliny pooperacyjnej. Chory jest wcześniej uruchamiany, wcześniej opuszcza szpital i może wrócić do pełnej aktywności, a wynik kosmetyczny jest lepszy od operacji klasycznych. Te zalety tych operacji powodują, że chorzy chętniej godzą się na leczenie operacyjne. Można powiedzieć, że jest to chirurgia przyjazna choremu. Warunkiem jej wprowadzenia jest wyposażenie w odpowiedni sprzęt i umiejętności chirurga. Mimo trudności jakie przeżywa służba zdrowia w Polsce techniki te są wprowadzane w wielu ośrodkach.

Pozostałe artykuły


 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4124 [cc_f] => 954 )